Zaujímaví

 • YM.sk Network
 • Ranky

 • Odkazy

  Tipy týkající se vratné kauce

  Pokud se ujmete organizace společného bydlení, bude se vám určitě hodit následující série typů, která pomůže předejít nepříjemným situacím s osobami, které neplatí požadovaný nájem.

  Vratná záloha (kauce)

  Vratná kauce (deposit) je nejen v České republice velmi často používána způsob ochrany majitele domu před neplatiči. Výše této finanční zálohy je stanovena v platné smlouvě a její úhrada je vždy vyžadována před samotným nastěhováním či předáním klíčů od bytu. Pro potřeby pronajímání bytů pro osoby, které ubytování sdílí společně postačuje kauce ve výši jednoho měsíčního nájmu. Pokud je však součástí bytu nějaké dražší vybavení, je samozřejmě vhodné částku vratné kauce navýšit. Profesionální realitní kanceláře obvykle výši kauce stanovují na 2 až 3 měsíční nájmy. V tomto případě je však byt zpravidla vybaven dražším nábytkem či elektronikou. Jak již však bylo zmíněno v případě společného ubytování  je deposit formou jediného měsíčního nájmu většinou dostačující. Je třeba si totiž uvědomit, že tuto kauci skládá každá osoba, která v domě bude bydlet a konečný součet všech vybraných vratných záloh je mnohdy shodný  s požadavky realitních kanceláří. Pronajímatel se tak díky tomuto depositu brání nejen proti bydlení bez úhrady nájemného (vždy má totiž vlastně zaplacený vybraný počet měsíců dopředu) ale i předčasnému vystěhování bez předchozího upozornění. Osoba, která si byt pronajala by totiž přišla o poměrnou část z již zaplaceného měsíčního ubytování. Vratná kauce rovněž majitelům domů či organizátorům společného bydlení pomáhá nejefektivněji využít ubytovacích prostor. O plánovaném odstěhování se totiž vždy  dozvídají s dostatečným časovým předstihem. Ten pak může využít pro nalezení dalších zájemců pro společné bydlení a nepřichází tak o další finanční prostředky.

  Postup při vrácení kauce

  Kauci je nejvhodnější bývalému nájemníkovi vrátit až poté, co si majitel bytu zkontroluje, zda jsou obytné prostory (s ohledem na běžné opotřebení ) shodné se stavem bytu, před jeho předáním.